Witamy na stronie naszej szkoły

Zapraszamy tych, którzy chcą przyjrzeć się, jak w codziennej pracy łączymy: tradycję i nowoczesność, regionalizm i uniwersalność, nauki ścisłe i humanistyczne oraz dbamy o ucznia - jego bezpieczeństwo, indywidualny rozwój i wychowanie...

Wydarzenia szkoły

Wycieczka do Londynu


W dniach 17.09.2018 - 22.09.2018 odbyła się szkolna wycieczka do Londynu. Wśród wielu miejsc i zabytków zwiedzanych w ramach wycieczki znalazły się: Katedrę św. Pawła, Teatr Elżbietański Williama Shakespeara ,,The Globe'', Tower of London, Tower Bridge, British Museum, Big Ben, budynki Parlamentu, Opactwo Westminster. Mieliśmy okazję popłynąć w rejs statkiem w jedną stronę po Tamizie przez dwie najstarsze dzielnice Londynu City i Westminster.
Na wyspę Wielkiej Brytanii dostaliśmy się przejeżdżając uruchomionym w 1994 roku Eurotunelem łączącym francuskie Calais z brytyjskim Folkestone. Stamtąd od Londynu dzieliło nas kilka godzin podróży wzdłuż charakterystycznego krajobrazu
Na liście zwiedzonych przez nas miejsc znajdował się olbrzymi plac Trafalgar Square, gdzie w pięknym słońcu odpoczywaliśmy przy fontannach otaczających Nelsons Column. Stamtąd przeszliśmy wzdłuż reprezentacyjnej pokrytej czerwoną nawierzchnią drogą The Mall , która prowadzi do Buckingham Palace, oficjalnej rezydencji królewskiej w Londynie. Tam tysiące turystów z całego świata przybywają aby podziwiać zmianę warty przed pałacem, w którym zamieszkuje królowa Elżbieta II . Pośród wszystkich historycznych i ważnych dla historii Anglii miejsc znalazł się czas na rozrywkę i zakupy w Primarku. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam przejażdżka 135-metrowym London Eye , uruchomionym w 2000 roku kołem widokowym, które stało się ikoną londyńskiego krajobrazu. Z jego kapsuł podziwialiśmy wspaniały widok na cały Londyn.
Kolejną atrakcją było odwiedzenie muzeum figur woskowych Madame Tussauds. W atmosferze świata show biznesu, fotografowaliśmy się tam z najsłynniejszymi muzykami, aktorami , postaciami historycznymi, naukowcami i celebrytami. Słynne muzeum figur woskowych zabrało nas także na wyjątkową przejażdżkę taksówką przez historię Londynu pełną efektów dźwiękowych i wizualnych.
Zwiedziliśmy również Galerię Narodową, w której podziwialiśmy m.in. ,,S łoneczniki” Van Gogh”a , następnie czerwony piętrowy autobus zawiózł nas do Muzeum Historii Naturalnej.
Londyn to także miejsce światowej rozrywki, więc nie mogliśmy pominąć Leicester Square będącego sercem londyńskich kin, w których mają miejsce światowe premiery filmowe . Odwiedziliśmy China Town w Soho oraz Piccadilly Circus. Ostatnim punktem nasze wycieczki byłoThe Royal Greenwich Astronomical Observatory, czyli Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich.
Na zakończenie można tylko potwierdzić, że w Londynie nie można się nudzić. Jest tu wspaniała historia Anglii, niepowtarzalne atrakcje turystyczne, piękne parki królewskie i miejsca na zakupy. Wieczorami spotkaliśmy się z angielskimi rodzinami goszczącymi. Mieliśmy możliwość zobaczenia z bliska ich domy, poznać zwyczaje, porozmawiać oraz spróbować angielskich potraw, Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo pamiątek, zdjęć i niezapomnianych wrażeń, których dostarczył nam Londyn.
Wycieczka doszła do skutku dzięki pomysłowi, wsparciu oraz pomocy pani dyrektor Katarzyny Seweryn-Haberki, która całym sercem angażowała się w organizację tej wycieczki.

Inf. Ewa Majewska-Kłoda

Zobacz Galerię

GDY KSIĄŻKĘ BIERZESZ DO RĘKI…


„Czytanie czegoś, na czym można polegać, przynosi pożytek. Czytanie rzeczy różnorodnych sprawia przyjemność.”- tymi słowami pani Halina Krzywda przywitała uczniów i zaprosiła do wspólnej zabawy. Zacytowana sentencja Seneki była mottem dwóch wydarzeń, które miały miejsce w naszej szkole i które współtworzyli uczniowie z klasy I oraz z kl. VI i VII. Pierwszoklasiści w tym roku przystąpili do konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest zainspirowanie uczniów klas I-III do czytania oraz tworzenia własnych historii. 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, dlatego pierwszoklasiści zaprosili starszych uczniów do wspólnej lektury, której bohaterami są kultowi leśni mieszkańcy. Dla młodszych uczniów nie było to pierwsze spotkanie z puszystymi postaciami, dlatego z zainteresowaniem śledzili ich dalsze perypetie. W zaczarowanym kręgu krążyły pluszaki i książki, a wytrawni lektorzy popisywali się wzorową prezentacją tekstu. Czas wędrówki po lesie w towarzystwie Rysia i fruwającej beztrosko Zosi upłynął tak szybko jakby chciał dopędzić kicającą Zosię. Zabawę trzeba było kończyć! Teraz kolejny etap konkursu przed pierwszakami. Czas bowiem, aby zaprezentowali swoje umiejętności w samodzielnie zredagowanej historii o dalszych przygodach urwisów z leśnej polanki. . Niebawem dowiemy się, jak daleko uczniów poniosła wyobraźnia. Na zakończenie organizator zachęcała, aby każdy czytał codziennie chociażby przez kwadrans i zapewniła, że po roku z pewnością odczuje się skutki( pierwszoklasistów już ogarnęła pasja czytania- z książką spędzają co najmniej 10 minut dziennie). Uczniom, którzy przystąpili do konkursu, serdecznie gratulujemy, życzymy sukcesów i mamy nadzieję, że zwyciężą, bo wówczas wzbogacony zostanie księgozbiór szkolnej biblioteki.
Cdn.

Inf. Teresa Pająk

Zobacz Galerię

DEFIBRYLATOR iPAD CU SP1 W SZKOLE PODSTAWOWEJ


14 września Szkoła Podstawowa otrzymała dzięki Stowarzyszeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczówku Defibrylator iPAD CU SP1, który został zakupiony ze środków Funduszu Sołeckiego w Ryczówku. Urządzenie znajduje się w dyżurce szkoły na parterze.

Inf. Monika Półkoszek

CHĘTNIE CZYTAMY


I pomyśleć, że już po wakacjach. Czas teraz na pracę, naukę, czytanie. A skoro o tym mowa spieszymy z informacją, że uczniowie naszej szkoły przystąpili do 7. edycji NARODOWEGO CZYTANIA.
Tym razem przygodę z narodową literaturą rozpoczęto od prezentacji najciekawszych fragmentów ostatniej powieści Stefana Żeromskiego.
Młodsi uczestnicy kampanii poruszali się wśród utworów zaczerpniętych z „Antologii Niepodległości”.
Niektórzy twierdzą, że najgorsza rzecz, jaka może przydarzyć się książce, to wpisanie jej na listę lektur. Chociaż „Przedwiośnie” należy do tego kanonu, potrafi zainteresować czytelnika a przy tym „edukować patriotycznie i poszerzać wiedzę o ojczystej przeszłości”.
Uczniowie wzięli sobie do serca słowa Paula Valeryego, który powiadał, że warto czytać książki trudne i bez zbędnego ociągania próbowali oswoić coś, co z początku wydawało się trudne, dalekie i obce.
Pamiątkowa pieczęć będzie przypominać czas wspólnie spędzony nad jednym z arcydzieł literatury polskiej.

Inf. Teresa Pająk

WITAJ SZKOŁO!


3 września uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2018/2019. Sala gimnastyczna zgromadziła  zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców. Inauguracji dokonała Pani dyrektor Katarzyna Seweryn- Haberka uroczyście ogłaszając koniec wakacji. Serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych w murach szkoły, przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz nowych nauczycieli. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, dla których ten dzień to wielkie przeżycie. Zostali oni przyjęci przez starszych uczniów i sami zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Ostatnim, niezwykle ważnym elementem tego dnia było uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych i pasowanie ich na uczniów. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Ryczówku. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i rogi obfitości. Po ogólnej uroczystości nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach. Wszyscy wkroczyli w radosnym nastroju w nowy rok szkolny.

W NOWYM ROKU SZKOLNYM ŻYCZYMY WSZYSTKIM UCZNIOM WIELU SUKCESÓW!
 

Inf. Halina Krzywda

Zobacz Galerię

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Ryczówku

odbędzie się 3 września 2018 r. o godz. 10.00

Dzieci przedszkolne przychodzą na godzinę zadeklarowaną na karcie zgłoszeń.